پاسخ امام به سوال چرا باید با دولت‏ها رابطه داشته باشیم

بازخوانی سخنان امام در باره روابط دیپلماتیک؛ امام خمینی در سخنرانى در جمع مسئولان وزارت امور خارجه با موضوع حفظ استقلال در عین رابطه با کشورها و لزوم رابطه با دولتها و ملتها در 6 آبان 1363 سخنان مهمی در باره مسائل دیپلماتیک بیان فرموده اند که بازخوانی آن در سالروز بیان این سخنان می تواند در شرایط حال حاضر سیاسی می تواند راهگشای عینی باشند

http://www.imam-khomeini.ir/UserFiles/fa/Images/News/2013/76_76_76_2.jpg

 

امام خمینی در سخنرانى در جمع مسئولان وزارت امور خارجه با موضوع حفظ استقلال در عین رابطه با کشورها و لزوم رابطه با دولتها و ملتها در 6 آبان 1363  سخنان مهمی در باره مسائل دیپلماتیک بیان فرموده اند که بازخوانی آن در سالروز بیان این سخنان در شرایط حال حاضر سیاسی می تواند راهگشای عینی باشند. حاضرین در جلسه عبارت بودند از وزیر امور خارجه، معاونان، سفرا و کارداران جمهورى اسلامى ایران در قاره اروپا و امریکا بودند. بخش هایی از این سخنرانی از نظر می گذرد:

 

تاجر یا فاجر؟!

 

«...ما باید به شیطنت‏هایى که از طرف ابرقدرت‏ها و وابستگان آنها انجام مى‏شود توجه کنیم و تحت تأثیر واقع نشویم. و ملت ما بیدار باشد، چون براى کشورى که از اول بنایش بر این بوده است که مستقل باشد و تحت سلطه دیگران نباشد و مستشار از خارج نیاورد و خودش حکومت کند، این مسائل بوده است». « ما وقتى که در پاریس بودیم، یک نفر از امریکا به عنوان یک تاجر آمد که بعداً معلوم شد تاجر نیست، فاجر است و گفت: صلاح نیست که به ایران بروید. یا دسته دیگرى که بعض از آنها مردمى صالح و بعض‏شان فضول بودند آمدند و گفتند که: سلطنت و قانون اساسى را حفظ کنید، شاه سلطنت کند، نه حکومت، و از این حرف‏ها مى‏زدند، که آنها هم اشتباه مى‏کردند. بعد هم که شاه رفت، راجع به بختیار همین مسأله را پیش آوردند؛ که بگذارید بختیار و شوراى سلطنت باشد. بعد دیدند که نشد، راجع به تأخیر آمدن ما شروع به فعالیت کردند که حالا صلاح نیست و ممکن است چه بشود. بعد هم که به ایران آمدیم و مسائل اشتداد پیدا کرد...».

 

 ماجرای ارتش علی حده!

 

«...یکى از توطئه‏هاى آنان این بود که، این ارتش‏ طاغوتى باید منحل شود و خودمان یک ارتش على حده درست کنیم و معلوم بود که مى‏خواهند شیطنت بکنند که این نقشه هم از بین رفت. و حالا شما مى‏بینید که ارتش متحول شده و به جز اشخاصى که فاسد بوده و فرار کردند و یا معدوم شدند، دیگران خدمت مى‏کنند، که اگر خداى نخواسته، در آن وقت چنین مسئله‏اى پیش مى‏آمد، ما مواجه با شکست مى‏شدیم.

 

پاسخ امام به این سوال که : چرا با دولت‏ها رابطه داشته باشیم؟

 

«...و الآن از قرارى که من شنیدم شیطنت دیگرى مى‏کنند و آن این که؛ ما چرا با دولت‏ها رابطه داشته باشیم؟ ما مى‏رویم به سراغ ملت‏ها و با دولت‏ها هیچ کارى نداریم! که این هم نقشه‏اى است که اخیراً تعقیب مى‏شود. ابرقدرت‏ها و امریکا خیال مى‏کردند که ایران به واسطه انقلابى که کرده است و مى‏خواهد استقلال و آزادى را که یک مسئله تازه و بر خلاف رویّه همه حکومت‏هاست به دست بیاورد، به ناچار منزوى خواهد شد، وقتى که منزوى شد زندگى نمى‏تواند بکند، که دیدند نشد و ایران روابطش با خارجى‏ها زیادتر گردید. حالا به این مطلب افتادند که؛ ما چکار داریم به دولت‏ها، اینها همه ظالم و کذا هستند و ما باید با ملت‏ها روابط داشته باشیم. که این هم نقشه تازه و مسئله بسیار خطرناک و شیطنت دقیقى است. ما باید همان گونه که در زمان صدر اسلام، پیامبر سفیر به این طرف و آن طرف مى‏فرستاد که روابط درست کند عمل کنیم، و نمى‏توانیم بنشینیم و بگوییم که با دولت‏ها چکار داریم. این بر خلاف عقل و بر خلاف شرع است، و ما باید همه با همه رابطه داشته باشیم...»

 

عدم وجود رابطه با دولتها یعنی شکست خوردن

 

«اما این که با هیچ دولتى نباید رابطه داشته باشیم، هیچ عقل و هیچ انسانى آن را نمى‏پذیرد، چون معنایش شکست خوردن و فنا و مدفون شدن است تا آخر. و ما باید با ملت‏ها و دولت‏ها رابطه پیدا کنیم؛ آنها را که مى‏توانیم ارشاد کنیم، با همین روابط ارشاد کنیم، و از آنهایى که نمى‏توانیم ارشاد کنیم، سیلى نخوریم. بنا بر این، من به شما سفارش مى‏کنم که در هر جا و در هر کشورى که هستید رابطه‏تان را محکم کنید و رفت و آمد داشته باشید ...»

 

نه ظلم کنیم، نه زیر بار ظلم برویم

 

«... ما هیچ کشورى مثل ایران سراغ نداریم که این طور، دنیا و شرق و غرب به آن نظر داشته باشند، و مستقل بوده و بگوید ما نه با امریکا کار داریم و نه با شوروى و ما خودمان هستیم. و این که با همه دولت‏ها رابطه داشته باشیم یعنى، رابطه دوستانه، نه روابط بین ارباب و رعیت، و ما این روابط را نمى‏خواهیم مادامى که این طور هست. و ما استقلال خودمان را مى‏خواهیم حفظ کنیم و در دنیا زندگى کنیم و اسلام را به پیش ببریم. این روابط باید هر روز محکمتر بشود، و شما از اول باید به آنها بفهمانید این معنا را که ما نمى‏خواهیم روابطمان مثل روابط زمان شاه باشد، بلکه ما روابط خاص اسلامى داریم که اسلام نه ظالم بود و نه زیر بار ظلم مى‏رفت، و ما هم مى‏خواهیم این طور باشیم که نه ظلم کنیم، نه زیر بار ظلم برویم.

 

روابط دیپلماتیک با حفظ شان ایران اسلامی

 

«... آن قدرتى که شما را به استقلال و آزادى رساند، قدرت خداى تعالى بود، و تا وقتى که این عنایات الهى محفوظ باشد، هیچ قدرتى نمى‏تواند کارى بکند. همان طور که در این جنگى که علیه ما به راه انداخته و از همه جا به دشمن ما کمک مى‏کنند، مع ذلک همه ملت ما و جوانان ما و تمام کشور ما ایستاده‏اند، و ما براى دفاع تا آخر ایستاده‏ایم، و دامنه تبلیغات هم علیه ما مى‏دانید از کجا تا کجاست. آن وقتى که فرانسه آن هواپیماها را به عراق فرستاد، چقدر تبلیغ کردند که کار تمام شد و صدام خارک را با خاک یکسان مى‏کند. آن مسأله تمام شد، حال مسئله‏ دیگرى شروع کرده‏اند که؛ هلیکوپترها و هواپیماهاى تازه‏اى آمده و همه جا را مى‏زند، و فاصله بین خاک عراق تا خارک سیصد کیلومتر است و اینها پانصد کیلومتر را مى‏زنند. ما مى‏دانیم، اگر صدام یک روز هم قدرت این را داشته باشد که ایران و منافع ایران را به هم بزند، این کار را مى‏کند، و اگر نمى‏زند نمى‏تواند. در عین حال، رادیوها مرتب مى‏گویند که آنها مى‏توانند همه جا را بزنند. اینها مى‏خواهند یک هیاهو راه بیندازند تا با امریکا روابط داشته باشیم و ما دست از صدام برداریم. و ما تا آخر ایستاده‏ایم و با امریکا روابط ایجاد نخواهیم کرد، مگر این که آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد و از آن طرف دنیا نیاید در لبنان، و نخواهد دستش را به طرف خلیج فارس دراز کند. مادامى که امریکا این طور است و آفریقاى جنوبى آن طور عمل مى‏کند  و اسرائیل هست، ما با آنها نمى‏توانیم زندگى بکنیم. اسرائیل آدم شدنى نیست. مع ذلک مى‏بینید شیاطین، با این که ما از بیست سال قبل و در زمان شاه فریاد زدیم و مسلمین را به ادراک خطر اسرائیل دعوت کردیم، مى‏گویند: ایران با اسرائیل و امریکا رابطه دارد! ما باید فکر کنیم که یک کشورى هستیم که مى‏خواهیم خودمان زندگى کنیم و نمى‏خواهیم دیگران در کار ما دخالت داشته باشند. و مادامى که روابط ما با خداى تبارک و تعالى محکم است، کسى نمى‏تواند به ما آسیب برساند. و شما این مطلب را حفظ کنید. و سفارتخانه‏ها صورت اسلامى داشته باشد که هر کس آن را مى‏بیند، یک سفارتخانه ممتاز باشد و مثل سابق نباشد. قلب‏هایتان را با خداى تبارک و تعالى آشنا کنید. خدا پشتیبان شماست...»صحیفه امام، ج19، ص 92

 

منابع مرتبط:

 

روابط سیاسی ایران و آمریکا در دهه70

 

روابط آمریکا با ایران

لینک مطلب:

http://www.imam-khomeini.ir

/ 0 نظر / 9 بازدید